Bilans dla niefinansistów cz.1
- Co prezentuje bilans
- Jak powstają (są wyliczane) pozycje bilansu
Na wstępie uwaga: dla łatwości przekazu używam terminu „wypracowana gotówka”. Gotówka oznacza tu nie tylko pieniądz w jego materialnej formie, ale wszelkie formy pieniądza jakie firma posiada: środki na kontach, gotówkę w kasie, udostępnione kredyty, itp. A słowo „wypracowana” jest pewnym uproszczeniem bo gotówkę można też np. pożyczyć (np. kredyt bankowy). W języku fachowym „wypracowana gotówka” odpowiada terminom „zmiany stanu środków pieniężnych” lub „przepływów pieniężnych” (ang. cashflow).
I. Zysk różny od wypracowanej gotówki – normalna rzecz
W małych biznesach szefowie gdy otrzymują rachunek zysków i strat odruchowo skupiają się na dolnej linii raportu przedstawiającej zysk netto. Czasami towarzyszy temu zdziwienie zwłaszcza gdy zysk jest spory ale właśnie doświadczyli problemów z brakiem gotówki, np. nie wystarczyło na płace, podatki i faktury dostawców. Innym razem jest odwrotnie – u dołu rachunku zysków i strat bije strata, ale na płacenie rachunków wystarczyło, więc czujność została uśpiona.
Sytuacja, w której zysk/strata i zmiana stanu gotówki (fachowo nazywana przepływami pieniężnymi) są różne, jest bardzo powszechna zwłaszcza gdy mamy do czynienia z sezonowością biznesu, większymi inwestycjami, czy też istotnym braniem / spłacaniem kredytów. Informacje o tym zawsze można zobaczyć w bilansie.
Aby zrozumieć te zależności najpierw trzeba zrozumieć związek między zyskiem, a generowaną gotówką oraz sposób obliczania każdego z nich.
II. Zysk a wypracowana gotówka
Kiedy powyższe dwie wartości nie są sobie równe ?
Wyliczanie szczegółów różnic między tymi wartościami to zadanie dla analityka finansowego. Tutaj na poziomie ogólnym można wyróżnić 3 główne przyczyny:
III. Przyczyny zmian wypracowanej gotówki
Aby szczegółowo zanalizować różnice jak wcześniej pisałem należy się posłużyć raportem od analityka. Zazwyczaj dzieli on zmiany w stanie gotówki na 3 obszary:
Gdy będziesz szukał różnic między zyskiem, a wypracowaną gotówką (zazwyczaj to drugie będzie mniejsze od pierwszego) na starcie zastanów się w jakim z tych 3 obszarów jest najbardziej prawdopodobne, że będą różnice. Poniżej podaję kilka przykładów sytuacji, które mogą być źródłem mniejszej gotówki niż zysków Twojej firmy.
Załóżmy, że firma kupiła do magazynu towary o wartości 1 mln zł. Sprzedała natomiast tylko za 0,4mln. Dla uproszczenia załóżmy, że firma zapłaciła za nie dostawcom i klienci firmie także zapłacili.
W takim wypadku z konta bankowego zeszło 1mln zł, a wpłynęło tylko 0,4mln czyli stan gotówki zmniejszył się o 0,6mln, a zysk na tej sprzedaży za 0,4mln oczywiście mniejszy. Saldo gotówki na tej operacji pozostanie ujemne do czasu gdy nie sprzedaż z zyskiem zakupionych towarów.
Kiedy sprzedajesz klientowi to masz w rachunku zysków i strat przychody, ale gotówka pojawia się dopiero gdy zapłaci. Jeżeli klienci zaczynają płacić później to strumień przychodów (fakturowania) i tym samym zysków „biegnie dalej” natomiast powstaje luka we wpływach gotówki. Niestety będzie ona trwała tak długo jak klienci nie zaczną tego spłacać i realny termin płatności nie wróci do poprzedniego poziomu.
Nawiasem mówiąc ten sam scenariusz ma miejsce gdy firma gwałtownie zwiększy sprzedaż (typowe dla biznesów sezonowych) gdy przychody i zyski już wystąpiły, ale część w sensie gotówki jeszcze nie spłynęły do firmy.
IV. Regularna analiza
Aby zobaczyć dokładny obraz zmian stanu gotówki potrzebny jest odpowiednio szczegółowy raport wraz z możliwością zagłębiania się w szczegóły. Warto przeglądać ten raport w cyklach miesięcznych abyś miał świadomość „gdzie podziała się Twoja gotówka”. Oglądając go dowiesz się czy np. nie musisz przyśpieszyć windykacji u klientów lub wyhamować inwestycje.
Więcej firm upadło z powodu braku gotówki niż braku zysków,
dlatego tak popularne jest stwierdzenie „cash is the king !”
Dodaj komentarz